A programrendszer moduljai

A programrendszer modulokból épül fel teljes rendszerré. Minden felhasználónak csak azokat a modulokat kell megvásárolnia, amelyekre ténylegesen szüksége van. Ez lehetővé teszi, hogy egy könyvtárban a teljes rendszer fokozatosan legyen bevezetve. Nem kell egyszerre az összes modult megvásárolni annak sem, akinek az összes modulra szüksége van. Jelenleg a következő alap modulok állnak a felhasználók rendelkezésére:

Az alap modulokon kívül léteznek speciális modulok, amelyek egyedi fejlesztéseket tartalmaznak a felhasználók igényei szerint. Ezek azonban speciális egyedi igény szerint készült modulok, kiegészítők melyeket más könyvtár nem tud használni.

A kölcsönző, az és a periodika modul nem különálló program. Ez a két modul a katalogizáló modulba van beintegrálva. Megvásárlásuk estén a katalogizáló modulban külön menüpontként lehet őket elérni.

Katalogizáló modul

A katalogizáló modul az egész NanLIB integrált könyvtári programrendszer alapmodulja. Az összes többi modul erre a modulra épül. Ez azt jelenti, hogy a rendszer egyetlen más modulja sem működőképes a katalogizáló modul nélkül. A katalogizáló modul tehát a NanLIB integrált könyvtári rendszer minimális kiépítése. Ezzel a modullal lehet a dokumentumok adatait rögzíteni, rendeléseket és beszerzéseket nyilvántartani, leltározni és keresni a rögzített dokumentumok adatai között. A modul tartalmazza a kereső modult is. A katalogizáló modulba beépített keresőmodullal azonban csak egy gépen lehet keresni. Ha több gépen is biztosítani kell a keresési lehetőséget, akkor a hálózati keresőmodult is meg kell vásárolni. A katalogizáló modul használatával gyakorlatilag minden papíron végzett adminisztrációs és nyilvántartási munka kiváltható. Használata esetén nem kell a rendeléseket és a beszerzéseket külön nyilvántartani, mert ezek folyamatosan nyomon követhetőek a rendszerrel. A katalogizáló modul használat esetén nem kell továbbá egyedi és csoportos leltárkönyvet vezetni, a leltározás után a program automatikusan hiánylistát készít, és a törlési jegyzék is kinyomtatható a program segítségével. Keresni pedig gyakorlatilag a dokumentumok összes adatára lehet nemcsak a hagyományos cédulakatalógus használata esetén megszokott adatokra. A program használata estén a cédulakatalógus építését nyugodtan abba lehet hagyni.

Kölcsönző modul

A kölcsönző modul segítségével lehet a katalogizáló modullal rögzített dokumentumokat kikölcsönözni az olvasók részére. A kölcsönző modul használatához nem kell minden dokumentumnak szerepelni az adatbázisban. A kölcsönzés közben is lehet rögzíteni az éppen kölcsönzött dokumentum adatait. A kölcsönzésre kerülő dokumentum adatainak rögzítését közvetlenül a kölcsönzési ablakból meg lehet tenni. A programmal a telepítés után azonnal el lehet kezdeni a kölcsönzést, a dokumentum adatok rögzítése nélkül is! A vonalkódok és a vonalkód olvasó használata nem kötelező, de ajánlott, mert meggyorsítja a kölcsönzést. Kölcsönözni a kölcsönözött dokumentumok leltári számának megadásával is lehet. Kölcsönözni leltári számmal és vonalkóddal akár egyszerre is lehet. Ez lehetővé teszi, hogy bármikor rugalmasan át lehessen állni a vonalkóddal történő kölcsönzésre. Nem okoz gondot, hogy az olvasónál esetleg leltári számmal kikölcsönzött dokumentum is van.

Periodika modul

Folyóiratok, újságok, közlönyök adatainak nyilvántartására szolgál. Egy kicsit nehézkesen ugyan, de a katalogizáló modullal is nyilván lehet tartani ezeket az adatokat. Csak néhány periodika nyilvántartása eseté elég lehet a katalogizáló modul is, de ha több periodika adatait kell nyilvántartani, akkor a periodika modul használata válik szükségessé. Ezzel a modullal könnyebben és részletesebben lehet nyilvántartani a periodikák adatai, mint a katalogizáló modullal. Összefoglalva tehát: amennyiben a könyvtárba nem csak néhány periodika jár, akkor célszerű ezeknek a dokumentumoknak az adatait a katalogizáló modul helyett a periodika modullal nyilvántartani.

A periodika modullal nyilvántartható adatok:

  • A periodikák adatai: cím, alcím, nyelv, periodicitás, ISSN szám, jelzet, lelőhely, kiadó, megjegyzés, státusz, a periodika előző címe, a periodika következő címe.
  • Rendelési és előfizetési adatok.
  • A megérkezett számok adatai.
  • A hiányzó számok adatai.
  • Továbbá lehetőség van a bekötött számok kezelésére is.

OPAC modul

Az OPAC modul alkalmazásával az olvasók interneten keresztül akár otthonról is elérhetik a könyvtár katalógusát. Böngészhetnek és kereshetnek a dokumentumok adatai között. Az OPAC modul kipróbálható például a következő katalógusokkal:

Adatbázis karbantartó modul

Ez a modul a programrendszerhez tartozó adatbázisok karbantartására szolgáló különálló program. Ezt a modult nem kell külön megvásárolni, mert rendszerhez ingyenesen jár. A modul használatával a felhasználó egyszerűen át tud térni egy újabb programváltozat használatára. A karbantartó modulnak két fő feladata van:

  • A program fejlesztése során felmerülő, az adatbázis szerkezetét érintő változások automatikus javítása. Egy új programváltozatra való áttérés esetén az adatbázis automatikus frissítése, az esetleges javítások elvégzése
  • Az adatbázis karbantartására szolgáló feladatok ellátása: indexelés, naplófájlok törlése...